Pompa ciepła to alternatywa, dzięki której możliwe jest pozyskiwanie ogromnych ilości energii jaka zlokalizowana jest w naturalnych źródłach takich jak ziemia, woda czy powietrze. Pokłady te same w sobie nie nadają się do bezpośredniego użycia jednakże pompa sprawia, że pozyskiwanie energii z tych źródeł staje się opłacalne.
Co to jest pompa ciepła? Głównym zadaniem instalacji grzewczej opartej o pompę ciepła jest transportowanie ciepła, która ma niższą temperaturę do miejsca o temperaturze wyższej. Obieg taki umożliwia sprężarka, w którą wyposażona jest pompa ciepła. Warunkiem koniecznym do zajścia całego procesu jest jedynie dostarczenie prądu dzięki czemu nie ma konieczności podłączania do budynku instalacji gazowej czy też innego źródła paliwa.
Wyróżniamy pompy ciepła:
- gruntowe – pozyskiwanie ciepła z głębi ziemi lub powierzchniowych warstw nagrzanego gruntu.
- wodne – ciepło pochodzące z wód głębinowych
- powietrzne – pobieranie ciepła z otaczającego powietrza
Pompy ciepła serii PCWU w wersji z wbudowanym podgrzewaczem i bez podgrzewacza wody
Pompa ciepła z podgrzewaczem ciepłej wody
Stanowi samodzielne urządzenie łącząc w sobie moduł pompy ciepła oraz zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej. Możliwe jest podłączenie do wężownicy kotła grzewczego lub instalacji solarnej (obydwu jednocześnie w wersji z dwoma wężownicami: PCWU 300SK-2,3kW). Wbudowana grzałka elektryczna o mocy 1,5 kW wspomaga podgrzewanie wody przy niskich temperaturach zewnętrznych.
Pompa ciepła do połączenia z podgrzewaczem ciepłej wody
Zapewnia najniższe koszty inwestycji pozwalając zachować istniejący w budynku podgrzewacz wody użytkowej. Podgrzewanie wody odbywa się
przepływowo, w pompie ciepła, którą można zabudować przy podgrzewaczu z użyciem uchwytu naściennego. Sterownik może być zabudowany na
obudowie urządzenia lub ścianie pomieszczenia. Pompa ciepła PCWU 2,5 kW jest przewidziana do pokrycia potrzeb wody użytkowej dla 3-6 osób przy współpracy z podgrzewaczem o pojemności od 100 do 300 litrów.